Čo o nej vieme? Je to malá žliazka uprostred krku, ktorá nemá rada veľké priania. A už vôbec nie vedomé, naplánované snahy vykonať veľké, záslužné činy.
Čo má človek vytvoriť v živote, k tomu príde prirodzenou cestou, stačí len načúvať a v pravý čas konať, samozrejme s láskou. Štítna žľaza nám pomáha rozvíjať našu osobnosť. Podporuje spokojný život, nie život v strehu s napnutým krkom. Ak pochopíme zbytočnosť všetkých neopodstatnených nárokov a chcení, štítna žľaza bude pracovať tak, ako má.
Kto ustrnie v hmote a v snahe všetko mať, samozrejme žijúc v starostiach o rodinu a iba jej materiálny prospech, kde duchovno kríva, nech sa nečuduje zníženej funkcii tejto žľazy. Vysoké materiálne nároky potrebujú mnoho jódu a tam, kde je vysoký cieľ, bývajú aj časté sklamania, následný život bez radosti. Jód hoci pridávaný do potravín rýchlo vyprchá, obdobne ako naše dobré predsavzatia.
Častokrát sa nám v živote stavajú do cesty rôzne prekážky, ktoré nemôžeme vždy ovplyvniť, no cítime sa ovládaní a zväzovaní. Ako odmenu posielame množstvo negatívnych myšlienok pomsty. Každá podobná myšlienka je zárodkom uzlíka na štítnej žľaze a záleží len od nás samotných, koľko si ich vytvoríme. Skúsme sa odpútať od všetkého, čo nás ťaží, stavajme si radšej viac menších, splniteľných cieľov, verme v spravodlivosť vesmíru a robme všetko s čistou láskou. Nerušme si vedome obranný štít nášho tela, aj takto môžeme nazvať štítnu žľazu.
Ak sme pochopili duchovnú príčinu ochorení štítnej žľazy, je to prvý a správny krok na ceste k jej vyliečeniu.
Bohužiaľ, každý tretí človek na svete trpí ochorením štítnej žľazy. K príznakom nedostatku hormónov produkovaných štítnou žľazou patrí slabosť, únava, suchá šupinatá pokožka, citlivosť na chlad a zvyšujúca sa hmotnosť napriek zníženému príjmu potravy, zápcha a svalové kŕče. Týmto príznakom nemusíme vždy venovať dostatočnú pozornosť. No od fungovania endokrinnej sústavy závisí činnosť prakticky všetkých orgánov tela a je bezprostredne spojená s normálnym fungovaním hypofýzy.
Ak človek v detstve utrpel úraz hlavy, poranenie chrbtice alebo stres, môžu sa v neskoršom veku prejaviť hormonálne poruchy, ktoré narušia činnosť štítnej žľazy, slinivky brušnej a ostatných orgánov. Štítna žľaza je bezprostredne spojená s činnosťou pohlavných orgánov, na čo by sa nemalo zabúdať pri liečení gynekologických problémov. Lekárska veda sa už dávno odklonila od prírodných spôsobov liečby, ktoré prirodzene aktivujú organizmus, aby sám obnovil životne dôležité funkcie.
Vplyv jódu na štítnu žľazu
Jód je anorganická látka, od ktorej závisí funkcia štítnej žľazy. Jód je ľahko rozpustný, jeho nadbytok neovplyvňuje činnosť štítnej žľazy, no jeho nedostatok spôsobuje vytvorenie strumy. Dochádza k opuchom, zvýšeniu hmotnosti a zhoršeniu nálady. Najzaujímavejšie organické zlúčeniny jódu sú obsiahnuté v rastlinách a účelne sa využívajú tak pri hyperthyreóze ako aj pri hypothyreóze. Mechanizmy vplyvu sú v súčasnej medicíne málo známe a prakticky sa nepoužívajú. Ak štítna žľaza neprodukuje dostatok jódu, potom prištítne telieska trpia jeho nedostatkom a vzájomne sa ovplyvňujú. Takto sa prírodne vieme popasovať aj so skoliózou, pričom liečba môže trvať niekoľko mesiacov. Stačí, že okrem cvičenia budeme telu dodávať bylinky, ovocie a zeleninu bohaté na vápnik.
Rastliny obsahujúce veľké množstvo jódu
Koreň kostihoja lekárskeho, Lišajník islandský, Ruta voňavá, Ľanové semeno, Kvet trnky, Rebríček, Fazuľové lusky, Trezalka bodkovaná, Krušina farbiarska, Šalvia lekárska, Skorocel kopijovitý, Bazalka, Cesnak, Višne, Citróny, Maliny, Paradajky, Ríbezle, Jarabina
Rastliny bohaté na vápnik
Arnika horská, Koreň kostihoja lekárskeho, Krušina jelšová, Rozmarín, Harmanček, Ľanové semeno, Praslička roľná, Materina dúška, Kvet bazy čiernej, Pór, Rasca, Cesnak, Zelený hrášok, Kapusta, Karfiol, Zemiaky, Repa, Sójové bôby, Čakankové puky, Pomaranče, Višne, Hrušky, Ríbezle, Citróny.
Ak trpíte ochorením štítnej žľazy, konzumujte čo najviac potravín a produktov bohatých na stopové prvky. Patria k nim: jód, vápnik, fluór, zinok, železo, zlato a kremík. Vynikajúce sú i odvary so zemiakových šupiek, pomarančová šťava, sušené mlieko, morské riasy a ďalšie dary mora ako napr. treščia pečeň. Samozrejme je nevyhnutné byť pod lekárskym dozorom a sledovať svoj zdravotný stav pod dohľadom odborníkov. Aj keď optimálnym prispením k uzdraveniu je aj pomoc mentálna, čo znamená nepripúšťať si chorobu.
Pri liečbe štítnej žľazy je potrebné zlepšiť krvný obeh, ktorému môžeme pomôcť kontrastným sprchovaním sa teplou a studenou vodou, alebo môžeme použiť bylinné zmesi, čím zosilníme liečebný účinok.
Cvičenie na zlepšenie cirkulácie krvi štítnej žľazy
Ruky si šúchajte navzájom o seba tak, aby zostali pekne teplé a potom ich položte na krk – na štítnu žľazu – cca na 10 sekúnd.
Teraz vypite 3 glgy vlažnej vody, alebo 3 krát za sebou prehltnite.
Začnite pomaly vydychovať, popritom hlavu natiahnite dopredu a bradu položte až na hruď – vydýchnite – v tejto polohe zotrvajte cca 5-10 sekúnd, bez toho, aby ste dýchali.
Nadýchnite sa, pomaly bradu vytiahnite hore až do záklonu – čo najviac to ide. V záklone dajte spodnú peru na hornú peru a v tejto polohe zotrvajte opäť 5-10 sekúnd bez dýchania.
Pomaly vydychujte, hlava sa vracia dopredu a bradu položíme na hrudník. Keď je brada na hrudníku, hlavu otočte pomaly doľava a potom pomaly doprava, nakoniec zotrvajte s bradou na pár sekúnd na hrudi.
Nadýchnite sa a pomaly vzpriamte hlavu.
Toto cvičenie Vám zaberie necelú minútu a má veľký a podstatný vplyv na cirkuláciu krvi vo vnútri štítnej žľazy.
U nás sa o takomto cvičení vie veľmi málo, lekári ho väčšinou nespomínajú, možno o ňom ani nevedia / alebo skôr nechcú vedieť?
Treba ale podotknúť, že napr. v Indii sa choroby a disfunkcie štítnej žľazy liečia aj týmto spôsobom.
Toto cvičenie / alebo podobné cvičenie možno poznáte aj z jógy, ktorá je sama o sebe zostava cvikov, ktoré blahodárne ovplyvňujú funkciu orgánov a fungovanie celého nášho tela / systému.
Ásany a cvičenia na aktivovanie štítnej žľazy:
Sarva hita ásana – preťahovanie chrbtice
Sarvánga ásana – sviečka
Padma matsja ásana – lotos v pozícii ryby
Padma sarvánga ásana – lotos vo sviečke
Doporučujeme cvičenia vyskúšať, nič Vás to nestojí a môže to iba zlepšiť funkciu štítnej žľazy.
Niet väčšej sily, ako je disciplinovanosť.
Niet väčšieho priateľa, ako je poznanie.
Niet väčšieho nepriateľa, ako je sebectvo.
(Ghéranda Samhitá)
Ďalšie špeciálne cviky
1.) Pohodlne sa posadíme, pričom máme narovnaný chrbát, hlavu držíme rovno. Niekoľkokrát sa zhlboka nadýchneme a vydýchneme. Potom s hlbokým nádychom cez nos zakloníme čo najviac hlavu a na chvíľku prestaneme dýchať. S výdychom vraciame hlavu do pôvodnej polohy a pomaly tlačíme hlavu k hrudníku, čím zároveň tlačíme na štítnu žľazu. Pri nádychu si evokujeme modrú farbu, ktorý vdychujeme, pri výdychu hlavu tlačíme o hruď, čím dochádza k tlaku na štítnu žľazu tak, že sa z nej vytlačí všetka krv. Naopak pri nádychu do nej putuje silný impulz energie a krvi.
Toto cvičenie je veľmi dôležité a zároveň posilňuje viacero orgánov tela. Oči pohlcujú modrú farbu a zároveň sa napĺňa ich centrum a akupunktúrne body okolo nich a nad štítnou žľazou. Posilňuje sa tak hormonálna sústava nášho tela. Dochádza k celkovému duševnému uvoľneniu organizmu.
2.) Palec pevne pritlačíme pod bradu, ostatné prsty zohneme. Zľahka zatlačíme palcom na svaly pod bradou a začneme jazykom pohybovať dopredu a dozadu, tento pohyb opakujeme od 2,5 – 5 minút. Pocítite, ako vám pulzuje svalstvo pod bradou v mieste, kde máte palec. Palec zľahka pritláčame aby vyvolal skrátenie svalstva. Potom predkláňame hlavu aby sa dotýkala hrudníka a napneme svalstvo brady a krku tým, že otvoríme veľké ústa. Na šiji sa musia napnúť všetky svaly a väzy. Potom zdvihneme hlavu a bradu nahor, svaly sú stále napnuté a dôkladne ich naťahujeme. Toto cvičenie opakujeme 2x týždenne 5 – 10 minút. Spočiatku môžeme pociťovať bolesť v krku, šiji a v oblasti štítnej žľazy. Bolesť je spôsobovaná napínaním svalov, ktoré nikdy predtým podobným spôsobom zaťažované neboli. Pri pravidelnom cvičení si svaly na záťaž zvyknú a bolesť zmizne. Toto cvičenie účinne aktivizuje, čistí a povzbudzuje činnosť štítnej žľazy, krvou prúdia hormóny, ktoré omladzujú nielen väzivo ale aj celé telo.