Čerešne a štítna žľaza

Čerešne a višne síce nevynikajú obsahom vitamínov, zato sú bohaté na dôležité minerály. Za zmienku stoja predovšetkým vysoké množstvá organicky viazaného jódu, ktorý je súčasťou hormónov štítnej žľazy zodpovedných za úroveň bunkového metabolizmu.

Ak máte jódu nedostatok, štítna žľaza znižuje svoju funkciu a dôsledkom je okrem iného zvýšená únava, pokles výkonnosti a rast hmotnosti. Jódu síce v čerešniach nenájdeme toľko ako v morských rybách, ide však o jeden z najbohatších vnútrozemských zdrojov tohto prvku. Okrem neho v tomto ovocí nájdeme aj sodík, draslík, fosfor, vápnik, železo a kremík.

Čerešne a višne však obsahujú i ďalšie prospešné látky, predovšetkým rastlinné farbivá zo skupiny antokyánov a flavonoidov. Väčšina z nich patrí medzi silné antioxidanty, ktoré chránia telo pred pôsobením voľných radikálov, a navyše majú výrazné protizápalové účinky – pri konzumácii plodov a džúsu preukázateľne znižujú koncentráciu zápalových markerov v krvi mužov i žien. To môžu s úspechom využívať nielen ľudia trpiaci rôznymi chorobami (čerešne a višne môžu priniesť výraznú úľavu napríklad pri reumatoidnej artritíde a dne), ale i športovci, ktorí chcú zmierniť negatívne dopady náročného tréningu na svalové tkanivo. Zbavia vás hrčky na krku.
Čerešne obsahujú veľa vitamínu C na posilnenie imunity a draslík. Ničia škodlivé enzýmy, ktoré robia každej žene zlobu tým, že spôsobujú starnutie pokožky. Máte problémy so štítnou žľazou? Jedzte čerešne. Obsahujú veľa jódu a sú prevenciou aj pred strumou. Sú vhodné pri zápaloch, paradentóze a artritíde. Keď chudnete, môžu byť nápomocné. Obsahujú veľa vody a zlepšujú trávenie.